PREGLED PRIČE

2023

The "Mistake"

OŠ "Jovan Ristić"

Serbia

MENTOR

Emina Milošević

Step 1 OSETI

Rodna (ne)ravnopravnost, zlostavljanje životinja, zagađenje, glad, siromaštvo, vršnjačko nasilje i generalno, nasilje u svim porama društva(naročitu u medijima), stanje u zdravstvu, potreba za praktičnijim obrazovanjem, rat, rasizam, depresija i mentalne bolesti, i jedna sveopšta tema, koja prožima sve ostale - nedostatak empatije među ljudima.

Odabrali smo temu depresije odn. mentalnih bolesti zato što su je učenici prepoznali kao goruću temu, sve prisutniju među vršnjacima a koja je pritom još uvek tabu, nešto o čemu se nerado govori.

Na same učesnike projekta kao i na njihove bližnje (članovi porodice, bliski prijatelji...), koji su sami imali iskustvo sa ovim problemom. Brinulo ih je nerazumevanje i osuda okoline.

Step 2 ZAMISLI

Početak filma vedar, veseo...Glavni lik devojčica/devojka za koju postepeno saznajemo da je žrtva je vršnjačkog nasilja u školi...kako se priča bliži kraju, atmosfera postaje mračnija, melanholičnija, zlokobnija... Dečak je depresivan ali to uspešno krije od svoje porodice i okoline. Prvi deo filma mračan, završava se samoubistvom, u drugom delu priča kreće iz početka i dečakova sestra na vreme uočava promene u njegovom ponašanju te mu pruža pomoć i podršku u prevazilaženju problema.

Odlučili smo se za rešenje sa "srećnimj krajem" jer smo publici želeli da pružimo nadu da se mentalni problemi mogu rešiti/prevazići ako se na vreme uoče i ako imamo dovoljno empatije jedni za druge.

Step 3URADI

Priču je napisala jedna učenica uz pomoć drugh članica grupe nakon drugog storytelling kruga, u kome su prihvatile kostruktivne sugestije ostalih grupa i mentorke. Voiceover je snimljen gotovo u jednom dahu, u naletu inspiracije, dok su proces biranja fotografija kao i montaža filma trajale malo duže i zadavale malo više poteškoća.

Jako smo ponosne na uticaj našeg filma. U martu je najpre održana premijera filmova iz projekta Stories That Matter u našoj školi, a u junu i u susednoj školi "Rade Drainac"(u okviru radionica podrške nakon nemilih majskih događaja). U međuvremenu filmovi su prikazivani i na časovima građanskog vaspitanja i časovima odeljenjskog starešine u raznim odeljenjima. Nakon svih ovih projekcija učenici i nastavnici su otvorenije razgovarali o temi mentalnog zdravlja, većina se složila da se o njoj treba više pričati, neki su se čak i rasplakali saosećajući se sa junacima filma...emocije mnogih su svakao bile probuđene i pokrenute.

50

"Било је дивно, атмосфера лепа, филмови су били инспиративни, поучни и носили дубоку и значајну поруку. На мене је највећи утисак оставио филм “The Mistake“. Осећања која су се у мени пробудила била су туга, радост и саосећајност. О приказаним темама би требало свакодневно да се прича. Ауторкама бих препоручила да наставе да буду креативне, да преиспитују своје одлуке и да мотивишу и друге да буду храбри и преиспитују себе." "На мене је највећи утисак оставио филм о депресији зато што показује забринутост за породицу и љубав према ближњима. Сваки филм носи своју поруку и буди различита осећања. Треба причати о овим темама јер људи треба да буду информисани о темама које су битне за друштво. Ауторкама бих поручио да наставе са радом јер су резултати импресивни имајући у виду то да су се тако младе особе бавиле тако озбиљним и тешким темама."

Imali smo problem sa terminima časova dodatne nastave iz engleskog, u okviru koje smo radili projekat. Teško je bilo uklopiti časove sa drugim školskim obavezama učenika. Smatram da je bolje odraditi projekat u kraćem roku, u "jednom dahu", nego ga raditi jedanput nedeljno po 45 min. (jedan školski čas). Tako se projekat "otegao" na pola školske godine. Zbog toga su motivacija i elan učenika varirali pa sam morala povremeno da im "podižem moral".

Više od 30 dana

Dobro zdravlje

Depresija i mentalne bolesti su definitivno globalni problem, problem savremenog društva i vremena u kome živimo.

Step 4 PODELI

U martu je najpre održana premijera filmova iz projekta Stories That Matter u našoj školi pod nazivom SCHOOL CINEMA NIGHT i pod tim nazivom je prijavljena na Scientix mapu u okviru STEM Discovery Campaign. Zatim su u junu filmovi prikazani i u susednoj školi "Rade Drainac" u okviru radionica podrške nakon nemilih majskih događaja. U međuvremenu filmovi su prikazivani i na časovima građanskog vaspitanja i časovima odeljenjskog starešine u raznim odeljenjima. Nakon svih ovih projekcija učenici i nastavnici su otvorenije razgovarali o temi mentalnog zdravlja, većina se složila da se o njoj treba više pričati, neki su se čak i rasplakali saosećajući se sa junacima filma... Film je takođe okačen i na društvenim mrežama Facebook i Youtube. Ovo su neki od komentara: "Jako dirljiva prica.Svaka cast za decu koja su izabrala ovako ozbiljnu temu za film,temu koja se manje ili vise nadje u zivotu,skoro, svake licnosti.Pohvale za sve devojcice i njihovu profesorku." "U filmu o depresiji mi je baš dobro što ima ovaj drugi kraj, alternativni kraj, baš daje nadu i pozitivan je."

Više od 100 ljudi

Napravljen je intervju sa publikom na filmskoj večeri u našoj školi i on će naredne školske godine biti objavljen u školskim novinama. Takođe je napravljen video intervju sa autorkama filma/ova, koji će biti postavljen na školski sajt. Planiram da prijavim film/ove i na eventualne festivale dečijeg kratkog filma. Planiram saradnju sa susednom školom "Rade Drainac" po pitanju ovog i sličnih projekata. Moje učenice su vrlo zainteresovane za ovakve projekte i ovakav koncept rada pa bih radila sličan projekat na neke druge teme u budućnosti. Otvorena sam za razne ideje...